Tu Mieszkam Tu Zmieniam

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej zostało laureatem drugiej edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Konkurs polegał na wyborze najciekawszych inicjatyw społecznych z pośród wielu setek aplikacji złożonych przez różne organizacje z całej Polski.

Wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej na zadanie pn.: „Współpraca międzypokoleniowa przy ochronie miejscowych zabytków w Krzęcinie. Odnowienie XIX-wiecznego, wykonanego z piaskowca Krzyża z płaskorzeźbami na wiejskim cmentarzu.” został pozytywnie oceniony przez jury, czego efektem jest przyznanie 4tys.zł.

Dlaczego SPZK aplikowało o grant?

We wsi Krzęcin gm.Skawina, na środku cmentarza, stoi 6 metrowy Krzyż, postawiony na cokole pokrytym dwoma poziomami płaskorzeźb z czterech stron. Na początku 2015 r. stwierdzono, że posąg wykonany z piaskowca w XIXw., po upływie lat uległ wielkiemu zniszczeniu, jest dużo ubytków kamienia, płaskorzeźby ulegają zatarciu, sam krzyż się pochylił i grozi zawaleniem. Posąg wymaga szybkiej renowacji poprzez wyprostowanie i umocnienie fundamentów, odczyszczenie, uzupełnienie ubytków w kamieniu, odtworzenie płaskorzeźb i sylwetki Chrystusa, a następnie zaimpregnowanie przed erozją. Podjęto decyzję o renowacji. Pierwszym etapem były oględziny konserwatorskie i wycena prac. Drugim etapem było gromadzenie funduszy, SPZK przeprowadziło kwestę na ten cel oraz aplikowało do konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Prace renowacyjne stały się inspiracją do innych działań służących podniesieniu wiedzy i odpowiedzialności mieszkańców wsi  za swoje zabytki. Krzęcińscy harcerze zorganizowali harcerski bieg terenowy pn.”Chrześcijańskie zabytki Krzęcina„,  w ten sposób dołożyli swoją cegiełkę do realizacji projektu. Przebieg biegu można oglądać na stronie tutaj